Small steps. Psychologia, rodzicielstwo, relacja.

Biblioteczka rodzica – książki, które warto przeczytać.

Poniżej znajduje się lista książek, z których możemy zaczerpnąć wiedzę na temat rozwoju dzieci, dziecięcych emocji, problemów jakie możemy napotkać, sposobów radzenia sobie z nimi. Znajdują się w nich również wskazówki dotyczące rodzicielskiej konsekwencji, kar, nagród, stawiania granic.  Nie będę ukrywać, że wiele ( 99 % 🙂 ) z nich podkreśla znaczenie relacji i więzi – co osobiście jest mi bliskie zarówno w przypadku moich dzieci, jak i dzieci/rodzin, z którymi pracuję. Te książki, to moim zdaniem taki rodzicielski „must have”. Oczywiście jest ich o wiele więcej, te podaje na dobry początek :). Książki te są również skarbnicą wiedzy dla osób  pracujących z dziećmi – szczególnie tymi najmniejszymi, oraz ich rodzicami.

 

1. „Dziecko z bliska” A. Stein. 

Propozycja polskiej psycholog dziecięcej Agnieszki Stein. Napisana w duchu Rodzicielstwa Bliskości. Książka opiera się na koncepcji trzech R: Relacja, Regulacja, Rozwój. W przystępny dla czytelnika sposób porusza tematy ważne dla każdego rodzica:

– budowanie więzi i poczucia bezpieczeństwa

– potrzeby dzieci oraz ich zaspokajanie

– stawianie granic

– kary i nagrody oraz ich stosowanie

– rozwój emocjonalny dzieci, doświadczanie przez nie trudnych emocji i ich wyrażanie

2. „Więź daje siłę” E. Kirkilionis

Książka o tym jak jesteśmy biologicznie uwarunkowani, jakie mamy potrzeby i dlaczego warto za nimi podążać. Podkreśla znaczenie więzi w rozwoju dziecka.

 

 

 

 

 

3. „Naukowiec w kołysce” A. Gopnik

Książka, która pomaga zrozumieć świat widziany oczyma małego dziecka. Odpowiada na pytania dotyczące funkcjonowania umysły i rozwoju dziecka.

 

 

 

 

4. „Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat” F. L. IIg, L.B.Ames, S.M. Baker

Książka wielokrotnie wznawiana. Znajdziemy w niej opis poszczególnych etapów rozwoju oraz tego, czego możemy się po nich spodziewać. Porusza takie kwestie, jak: jedzenie, spanie, załatwianie potrzeb fizjologicznych, rozładowywanie napięć emocjonalnych, dziecięce lęki, rodzeństwo. Można w niej znaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących rozwoju dziecka. Co do rad wychowawczych przedstawionych w książce – mam pewne wątpliwości :).

 

5. „Mądrzy rodzice” M. Sunderland

Bardzo fajnie wydana książka, która w przystępny sposób wyjaśnia sposób funkcjonowania mózgu dziecka, świat jego emocji, wpływ różnych czynników na zachowanie dziecka. Pokazuje, że wychowanie, sposób reagowania rodziców na dziecięce emocje – ma wpływ na to, jak dziecko będzie funkcjonować w przyszłości. Porusza kwestie trudnych zachowań dziecka, reagowania na nie, problemów ze spaniem, dyscypliny.

 

6. „Bobas lubi wybór” G.Rapley, T. Murkett

 Jest to przewodnik po rozszerzaniu diety niemowlaka. Znajdziemy w nim m.in. odpowiedzi na pytania dotyczące gotowości dziecka do rozpoczęcia rozszerzania diety, bezpieczeństwa podczas jedzenia, komponowania zbilansowanych posiłków.

 

 

 

7. „Dobra relacja – skrzynka z narzędziami współczesnej rodziny” M.Musiał

 Moje najnowsze odkrycie. Bardzo polecam. Odpowiada na wiele rodzicielskich pytań dotyczących: granic, emocji, konsekwencji, konfliktów, kar i nagród, rodzeństwa.

 

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk