Small steps. Psychologia, rodzicielstwo, relacja.

Moje ciało należy do mnie – uczymy dzieci stawiania granic.

Jak często mówimy dzieciom: „daj cioci buziaki”, ” przytul babcię”, ” dziadkowi będzie przykro, jak go nie uściskasz” ? Wszystkie te komunikaty sprawiają, że dziecko traci możliwość stanowienia o sobie i o swoim ciele. Stawiania granic sobie i innym. W przyszłości może to spowodować, że ciężko będzie dziecku powiedzieć „nie” – nawet jeśli nie będzie miało na coś ochoty. Nie zwierzy się również rodzicom, bliskim jeśli ktoś przekroczy jego granice. „Bo przecież mama mówiła, że powinnam się przytulić, jeśli ktoś tego chce”.

Bardzo ważne, aby dzieci były świadome zarówno swoich emocji, jak i swojego ciała. Już najmłodsze dziecko możemy nauczyć, gdzie stawiać granicę jeżeli chodzi o kontakty z drugim człowiekiem.  Ważne jest również, abyśmy my rodzice szanowali dziecko i to, co mówi. Jeżeli w zabawie, w trakcie wygłupów, mówi: „przestań”, „nie chcę już” – przestajemy, kończymy. Jeśli nie ma ochotę się przytulać – nie przytulamy. Jeśli nie chce dać komuś buziaka – nie nalegamy. Nikt z nas nie lubi być do czegoś zmuszany, nikt z nas nie lubi się całować, przytulać do wszystkich dookoła – dlaczego więc wymagamy tego od dziecka?

Szanując dziecięce „nie” – dajemy mu sygnał, że może o sobie decydować, że może stawiać granice innym osobom, że może nam ufać i przyjść jeśli ktoś zrobi lub powie coś, czego nie powinien.

Książka „Moje ciało należy do mnie” posiada proste, wyraziste ilustracje oraz krótki tekst, który w jasny sposób przekazuje ważne kwestie. Opowiada o dziewczynce imieniem Klara, a raczej to Klara opowiada nam o sobie i swoim ciele. O tym, że jest dumna z siebie i swojego ciała, o tym, że czasem lubi się przytulać do taty, do babci. Przekazuje nam również, że czasami nie chce, aby ktoś jej dotykał, całował, przytulał i że ma do tego prawo.

Książka daje możliwość rozmowy z dzieckiem na temat naszego ciała, złego dotyku. Umożliwia budowanie w dziecku pewności siebie, odwagi do mówienia „nie. Wspólne czytanie i rozmowy pokazują dziecku, że rodzice szanują to kim ono jest, to co lubi i czego nie lubi. Zaprocentuje to budowaniem wzajemnego zaufania miedzy dzieckiem a rodzicami.

 

 

 

 

 

Pozycja godna polecenia rodzicom, ale także do pracy z dziećmi w obszarze poznania siebie, kształtowania pewności siebie, umiejętności stawiania granic, mówienia „nie”,

Dodaj komentarz

Close Menu