Small steps. Psychologia, rodzicielstwo, relacja.

Wysoko wrażliwe dziecko. Elaine Aron.

Książka Elaine Aron „Wysoko wrażliwe dziecko” Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego to, jak wyniki z moich poszukiwań, jedna z dwóch pozycji dostępnych w Polsce, dotycząca wysokiej wrażliwości.

Elaine Aron jest psychologiem klinicznym. W 1991 roku zaczęła badania dotyczące wysokiej wrażliwości. Początkowo pisała o dorosłych osobach, później również o dzieciach.

Wysoka wrażliwość to wrodzona cecha temperamentalna, która dotyczy około 15 – 20 procent dzieci. To cecha, z którą przychodzimy na świat. Wysoka wrażliwość nie jest zaburzeniem, wadą.

W książce możecie poczytać o tym, czym wysoka wrażliwość jest, z czym bywa mylona, co może sprawiać, że dzieci wysoko wrażliwe różnią się między sobą.  Znajdziecie w niej kwestionariusz dla rodziców,  na podstawie którego możecie spróbować określić, czy Wasze dziecko jest wysoko wrażliwe. Znajdziecie tam również informacje na temat tego, z czym wysoko wrażliwym dzieciom może być trudno, ale też tego, jak ważna jest dobroć dopasowania i jak wzmacniać dziecięce zasoby.

Autorka opisuje również jakie wyzwania mogą mogą napotkać rodzice wysoko wrażliwych dzieci na różnych etapach ich rozwoju od maluszka po okres nastoletni: kłopoty ze snem, jedzeniem, ubieraniem się, różnego rodzaju zmiany w życiu, nowe sytuacje, kwestie przedszkola, szkoły. Dzieli się swoimi przemyśleniami, wskazówkami.

Książka Elaine Aron może być pomocna w zrozumieniu wysokiej wrażliwości, wyzwań z nią związanych, ale i bogactwa oraz piękna, które również ze sobą niesie. Tego, że różnorodność jest nam potrzebna, a zrozumienie i akceptacja są kluczem do tego, żeby wesprzeć wysoko wrażliwe dzieci, ale i rodziców.

Książkę możecie kupić, np: Tu

O wysokiej wrażliwości możecie poczytać też na stronie Elaine Aron, są tam źrodła innych stron internetowych, blog, filmiki: https://hsperson.com/

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk