Small steps. Psychologia, rodzicielstwo, relacja.

Gwiazdki mocy – dostrzegamy swoje mocne strony.

 

Co zrobić, aby pomóc dziecku uwierzyć w siebie, w swoje możliwości. Jak wspierać dziecko w budowaniu pozytywnego obrazu własnej osoby?

Gwiazdki mocy są świetnym sposobem, aby wzmacniać pozytywną samoocenę, budować pozytywny obraz własnej osoby, podkreślać mocne strony dziecka. Szczególnie pomocne są w przypadku dzieci, które skupiane są nieustannie na swoich porażkach, negatywnych wydarzeniach. Jest to bardzo fajne ćwiczenie zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, aby pomóc im skupić się na tym, co dziecko robi dobrze.

Do pobrania: tu

 

O co w tym chodzi?

Trzeba wydrukować i wyciąć kilka gwiazdek. Każdego dnia ( byłoby idealnie 🙂 ), co drugi dzień, bądź raz w tygodniu ( sami decydujecie) – rodzic znajduje czas, aby pobyć z dzieckiem, porozmawiać o tym, z czego dziecko może być dumne, co mu dobrze wyszło, za co może się dzisiaj docenić. Wpisujecie tą pozytywna rzecz, sytuacje, wydarzenie do gwiazdki, przyozdabiacie ją i wieszacie w widocznym miejscu w pokoju dziecka. Za każdym razem kolejna gwiazdka trafia do kolekcji. W ten sposób dziecko będzie „otoczone” gwiazdkami, które będą mu przypominać o jego mocnych stronach, o osiągnięciach, z których może być dumne. Starajcie się, aby gwiazdki podkreślały różne naturalne cechy dziecka (poczucie humoru, talent do rysowania, zdolności aktorskie) , ale i takie, które rodzic chce wzmacniać ( poczucie odpowiedzialności, opiekuńczość, empatia, wytrwałość).

 

Gwiazdki można wykorzystywać również na zajęciach z dziećmi w wieku przedszkolnym lub w szkole, zarówno w pracy indywidualnej, jak i grupowej.

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk