Lubię książki, które poza dawką wiedzy, dostarczają możliwości poczucia i sprawdzenia, odwołujące się do sytuacji, które towarzyszą nam w na codzień.
Książka Katarzyny Dworaczek “Minimediacje z dziećmi. O dzieleniu się, docenianiu, przepraszaniu i świętowaniu” Wydawnictwa Klett napisana jest w duchu Porozumienia Bez Przemocy. Autorka łączy PBP m.in. z wiedzą z zakresu neurobiologii, podejściem terapeutycznym, jakim jest System Wewnętrznej Rodziny. I to wszystko świetnie się uzupełnia. Ciesze się, że jest coraz więcej takich pozycji dostępnych w Polsce.
W książce znajdziecie 20 opowieści. Opowieści, które przedstawiają świat z dziecięcej perspektywy. I jednocześnie otwierają nas na widzenie różnych sytuacji z dnia codziennego z zupełnie innej strony. Dostarczają pomysłów na to, jak można z szacunkiem do wszystkich sprawić, że konflikt jest szansą na czerpanie i naukę. Możemy poczytać m.in. o tym:
- jak pochwały mogą wpływać na dziecko
- że “Nie warto szukać winnych, tylko rozwiązań”
- o wyrażaniu wdzięczności
- o tym, jak nasze myśli wpływają na nasze zachowania
- o przegrywaniu
- o złości
- że “Przepraszam” nie zawsze wystarczy
- o obwinianiu
Książka wspiera w poszukiwaniu, co może stać za dziecięcym zachowaniem, za słowami, które w nas dorosłych mogą powodować smutek lub złość. Pomaga w pozostawaniu w ciekawości i otwartości. Pozwala zobaczyć potrzeby i intencje kryjące się za czynami, myślami.
Po każdej opowieści mamy możliwość poczytać trochę teoretycznych wyjaśnień. A dodatkowo znajdziemy propozycje ćwiczeń i inspirujących pytań do rozmowy z dziećmi, innymi dorosłymi lub z samym sobą.
Książka może być inspiracją i ważnym elementem zająć, bądź warsztatów.
Możecie ją kupić np. o Tu.