Poczytajki – Pomagajki to seria ośmiu książeczek, z których każda porusza inny problem. Jak przeczytamy na okładce:
“Celem serii jest wzmocnienie dzieci, szczególnie tych, które trafiają do grup przedszkolnych, czy szkolnych, oraz pokazanie im, że:
- każdy jest inny
- cechy charakteru i wyglądu często decydują o akceptacji nas przez innych, dlatego warto pracować nad sobą
- sukces może przyjść w każdej, nawet najmniej oczekiwanej chwili
- dzięki przyjaciołom nasze życie staje się lepsze i ciekawsze”
Miałam mieszane uczucia sięgając po te książeczki, czytałam o nich różne opinie. W pracy z dziećmi, szczególnie młodszymi wolę korzystać z opowieści, gdzie bohaterami są na przykład zwierzęta, a niektóre rzeczy pozostają niedopowiedziane, tak aby dziecko mogło na przykład samo wymyślić pozytywne zakończenie, stworzyć własną wersję opowieści. W tych książkach już sam tytuł wskazuje na to, o czym będziemy za chwilę czytać, opowieść wprost przekazuje nam problemy bohaterów, nie ma tu raczej miejsca na domysły. Okazało się jednak, że do dzieci te książki “przemawiają”, chętnie ich słuchają, komentują, dopytują. Nie miałam okazji “wypróbować” wszystkich w pracy z dziećmi, ale ich konwencja jest podobna. Wnętrze książek zachęca ciekawymi ilustracjami, treść przenosi nas do dziecięcego świata, który pełen jest różnych problemów. Każda z książek porusza inny z nich.
Myślę, że mogą być wstępem do rozmowy z dzieckiem, lub uzupełnieniem zajęć dla dzieci dotyczących: rozstania rodziców, problemu alkoholowego w rodzinie, nieśmiałości, tolerancji, akceptacji, bycia innym, szacunku, odkrywania i rozwijania swoich talentów.
“Sama” to pewna bardzo samotna dziewczynka, której rodzice postanowili się rozstać. Dziewczynka bardzo tęskni za tatą i nie do końca rozumie dlaczego stało się tak, jak się stało. Cierpi tym bardziej, że jej mama również nie potrafi uporać się ze swoją samotnością, co potęguje smutek dziewczynki.
Paweł to chłopiec, który opowiada w szkole niesamowite historie o swoim tacie – wszyscy słuchają ich z zapartym tchem. Rówieśnicy zazdroszczą mu do momentu, kiedy okazuje się, że opowieści nie są prawdą, bo w rzeczywistości Paweł nie ma taty…I mimo, że “tajemnica” wychodzi na jaw, nikt w klasie nie jest z tym szczęśliwy. Okazuje się, że “zmyślanie” może zostać wykorzystane w dobrych celach.
Bolek to chłopiec, którego tato ma problem z alkoholem. Ta książka porusza również wiele innych tematów: tęsknoty za rodzicem, który istnieje, ale nie do końca jest obecny w życiu dziecka, roli przyjaźni w naszym życiu, talentów, które warto rozwijać i pielęgnować.
Witek – chłopiec, który wraca do szkoły po długiej nieobecności spowodowanej chorobą nowotworową. Z jednej strony cieszy się, że może wrócić do normalnego życia, z drugiej złości go, że nauczyciele i rodzice cały czas traktują go, jakby wciąż był chory. Do tego szkolni koledzy “patrzą na niego krzywo”, ponieważ jest ulgowo traktowany przez nauczycieli.
Julia lubi mówić. Mówi tak dużo, że na nic innego nie starcza jej już czasu. Julia ma również dobre serce, jest wrażliwa na krzywdę innych i potrafi stanąć w ich obronie. W książce poznamy również Karola, który jest nowy w przedszkolu – chłopca, który się wstydzi. Dowiemy się również, że wyzywanie i wyśmiewanie się z innych powoduje, że jest im bardzo przykro.
Zuri to mała, ciemnoskóra dziewczynka, której mama pochodzi z Afryki. Dziewczynka zaczyna uczęszczać do polskiego przedszkola, w którym z jednej strony budzi ciekawość rówieśników, ale z drugiej: niechęć. Pani przedszkolanka oraz mama Zuri wymyślają “plan”, który ma pomóc dziewczynce przekonać innych, że kolor skóry nie ma znaczenia i każdy jest wartościowym człowiekiem.
Ulubionym zajęciem Amelki w przedszkolu było: drapanie, szczypanie, popychanie, podstawianie nogi i wiele innych czynności, które uprzykrzały życie innym przedszkolakom. Dzieci chowały się przed nią, uciekały jej, płakały, ale nikt nie potrafił się jej przeciwstawić. Dziewczynka zawsze twierdziła, że robi to tylko dlatego, że ręce nie chcą jej słuchać. Pewnego dnia ręce od niej….uciekły i okazało się, że Amelka jest teraz zdana na pomoc innych …
Jak sam tytuł wskazuje, jest to opowieść o nieśmiałym chłopcu, który bardzo nie lubił publicznych wystąpień. Jest to również opowieść o nauczycielce, która potrafiła dostrzec talent chłopca oraz jego lęki. Jednak przede wszystkim jest to opowieść o tym, że każdy z nas posiada jakiś niepowtarzalny dar, który trzeba tylko wydobyć.