Small steps. Psychologia, rodzicielstwo, relacja.

Już się nie boję. Bajki terapeutyczne dla przedszkolaków.

Bardzo ciekawa propozycja, z komentarzem psychologa, wskazówkami dla rodziców oraz propozycjami zabawa dla każdego poruszonego w bajce problemu. Kolorowe ilustracje na pewno spotkają się z zainteresowaniem ze strony dzieci.

Opowieści zamieszczone w książce  przeznaczone są dla dzieci między czwartym a szóstym rokiem życia, które doświadczają lęków charakterystycznych dla wieku przedszkolnego. Myślę jednak, że i dla starszych dzieci są jak najbardziej odpowiednie. Znajdziemy w niej 15 różnych opowieści, każda dotykająca innego problemu:

 1. Brak wiary we własne możliwości.
 2. Częste rozstania związane z pracą zawodową.
 3. Dziecko małomówne i zamknięte w sobie.
 4. kłótnie rodziców.
 5. Koszmary nocne.
 6. Lek przed ciemnością, dziecięcymi imaginacjami, nieznanym otoczeniem.
 7. Lęk przed wizytą u lekarza.
 8. Lęk prze zgubieniem.
 9. Lęk separacyjny.
 10. Narodziny drugiego dziecka.
 11. Nieradzenie sobie ze złością.
 12. Nieśmiałość.
 13. Pierwsza wizyta w przedszkolu.
 14. Pobyt w szpitalu bliskiej osoby.
 15. Śmierć ukochanego zwierzątka.

Bohaterami większości opowieści są zwierzęta, ale przeczytamy też o małym bałwanku, Indianinie Abadu, czarodziejce Emilce oraz skrzacie Filipie.

Co mi się podoba w tej książce, to fakt, że jest stworzona w bardzo przemyślany sposób. Każdy rozdział rozpoczyna się od komentarza psychologicznego, czyli krótkiego wprowadzenia do tematu, problemu poruszanego w bajce. Na kolejnej stronie, przed każdą opowieścią, umieszczone są praktyczne wskazówki dla rodziców, jak radzić sobie z danym problemem, ewentualnie jak mu zapobiegać.

 

 

 

 

Natomiast po przeczytaniu bajki, znajdziemy ramkę, a w niej: propozycję rozmowy z dzieckiem, czyli zestaw pytań/zagadnień, które można wykorzystać podczas rozmowy z dzieckiem oraz propozycję aktywności – pomysły na zabawy z dzieckiem, dzięki którym w dodatkowy sposób będzie mogło przepracować emocje związane z danym problemem. Oczywiście można je modyfikować w zależności od potrzeb dziecka.

 

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk