Small steps. Psychologia, rodzicielstwo, relacja.

Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła. Bajki o empatii.

Wiele książek dla dzieci za mną i wiele jeszcze przede mną. Jednak są takie pozycje, do których wracam chętniej i częściej. Jedną z nich jest właśnie dzisiejsza propozycja.

W Książce zamieszczonych jest dwanaście opowieści. Ich bohaterami są zwierzęta – mieszkańcy Leśnego Zakątka. To, co wyróżnia Leśny Zakątek to fakt, że szczególne miejsce zajmuje w nim DIALOG. Bohaterowie przeżywają różne troski i zmartwienia, płaczą, złoszczą się, śmieją – jednak tu wszystkie emocje są ważne, wszystkie o czymś „mówią” , wszystkim należy się przyjrzeć i zaopiekować, jeśli tego wymaga sytuacja. Tu każdy jest wartościowy i tak samo ważny. Bohaterowie pokazują nam to, czego często w prawdziwym życiu brak: uważność na innych, ich przeżycia, odczucia, zrozumienie potrzeb.

Za każdym razem, gdy czytam którąś z opowieści odkrywam coś nowego, jakiś szczegół, na który wcześniej nie zwróciłam uwagi. Za każdym razem „uczę się” czegoś nowego. Mimo, że staram się w codziennym życiu mieć oczy szeroko otwarte na innych, rozmawiać, słuchać aktywnie – czasami wracam do starych „nawyków”. Ta książka wtedy przypomina mi, że można inaczej rozmawiać, inaczej słuchać, inaczej widzieć – pełniej, szerzej, mocniej.

O czym są bajki?

O życiu, o wspieraniu się w trudnych chwilach, o empatii, uważnym słuchaniu.

O tym, że gdy coś dla nas wartościowego zostanie zniszczone, możemy odczuwać złość.

O tym, że gdy jest nam smutno możemy płakać, a płacz  pomaga nam poradzić sobie z żalem.

O starości, o tym, że babcia wciąż kocha, mimo że ma mniej sił i nie może robić pewnych rzeczy.

O nieśmiałości, o pewności siebie.

O tym, czy czasami można zmienić zdanie.

O tym, że czasami rodzice się rozstają, jednak wciąż bardzo kochają swoje dzieci.

O tym, że każdy jest wartościowy i posiada wyjątkowe i niepowtarzalne cechy.

O tęsknocie, i o tym jak sobie z nią radzić.

Na końcu każdej bajki znajdziemy pytania, które mogą być początkiem wspaniałej rozmowy z dzieckiem.

Myślę, że tę pozycję warto mieć w swojej biblioteczce – nie tylko domowej – książka świetnie nadaje się na zajęcia z dziećmi w gabinecie, szkole, przedszkolu. Jak jej używać? Myślę, że po przeczytaniu będziecie mieli głowę pełną pomysłów :).

Gdzie ją kupić? Na przykład : Tu

Dodaj komentarz

Close Menu