Bardzo ciekawa propozycja, z komentarzem psychologa, wskazówkami dla rodziców oraz propozycjami zabawa dla każdego poruszonego w bajce problemu. Kolorowe ilustracje na pewno spotkają się z zainteresowaniem ze strony dzieci.
Opowieści zamieszczone w książce przeznaczone są dla dzieci między czwartym a szóstym rokiem życia, które doświadczają lęków charakterystycznych dla wieku przedszkolnego. Myślę jednak, że i dla starszych dzieci są jak najbardziej odpowiednie. Znajdziemy w niej 15 różnych opowieści, każda dotykająca innego problemu:
- Brak wiary we własne możliwości.
- Częste rozstania związane z pracą zawodową.
- Dziecko małomówne i zamknięte w sobie.
- kłótnie rodziców.
- Koszmary nocne.
- Lek przed ciemnością, dziecięcymi imaginacjami, nieznanym otoczeniem.
- Lęk przed wizytą u lekarza.
- Lęk prze zgubieniem.
- Lęk separacyjny.
- Narodziny drugiego dziecka.
- Nieradzenie sobie ze złością.
- Nieśmiałość.
- Pierwsza wizyta w przedszkolu.
- Pobyt w szpitalu bliskiej osoby.
- Śmierć ukochanego zwierzątka.
Bohaterami większości opowieści są zwierzęta, ale przeczytamy też o małym bałwanku, Indianinie Abadu, czarodziejce Emilce oraz skrzacie Filipie.
Co mi się podoba w tej książce, to fakt, że jest stworzona w bardzo przemyślany sposób. Każdy rozdział rozpoczyna się od komentarza psychologicznego, czyli krótkiego wprowadzenia do tematu, problemu poruszanego w bajce. Na kolejnej stronie, przed każdą opowieścią, umieszczone są praktyczne wskazówki dla rodziców, jak radzić sobie z danym problemem, ewentualnie jak mu zapobiegać.
Natomiast po przeczytaniu bajki, znajdziemy ramkę, a w niej: propozycję rozmowy z dzieckiem, czyli zestaw pytań/zagadnień, które można wykorzystać podczas rozmowy z dzieckiem oraz propozycję aktywności – pomysły na zabawy z dzieckiem, dzięki którym w dodatkowy sposób będzie mogło przepracować emocje związane z danym problemem. Oczywiście można je modyfikować w zależności od potrzeb dziecka.