Dwie wspaniałe książeczki Wydawnictwa Czarna Owca. Książeczki inspirowane Porozumieniem bez przemocy ????
Życie bywa przewrotne. Ostatnio kupiłam książkę inspirowaną tym samym “podejściem”. Chciałam Wam ją czym prędzej przedstawić ( pisałam o niej tu: Opowieści o Czujątkach ) i …okazało się, że nie do końca jest tak, jak sobie wyobrażałam.
Tym razem więc postanowiłam najpierw wypożyczyć książki w bibliotece. Tak zrobiłam. I kiedy zachwycona ich treścią, przekazem, formą chciałam je zamówić – okazało się, że nigdzie ich nie ma ( albo ja nie potrafię znaleźć). Ale i tak Wam o nich napiszę, ponieważ uważam, że są bardzo wartościowe i jeśli macie możliwość kupić/wypożyczyć to naprawdę warto 🙂
Pierwsza z nich: “Kubuś będzie miał braciszka” przedstawia nam chłopca i jego rodzinę. Pewnego dnia rodzice mówią Kubie, że będzie miał braciszka. Wzbudza to w chłopcu dezorientację, ale rodzice starają się rozwiewać wszystkie jego wątpliwości. Po jakimś czasie okazuje się, że jednak urodzi się dziewczynka. Kubuś jest bardzo zdziwiony. A kiedy w końcu przychodzi na świat wywołuje to w chłopcu zaskoczenie i oszołomienie.
Druga książeczka: ” Kubuś ma siostrzyczkę” to kontynuacja pierwszej części, która koncentruje się wokół zmian jakie dziewczynka wnosi w życie chłopca, ale i rodziców. To wspaniała wędrówka poprzez emocje, jakie Kubuś odczuwa: od radości kiedy mama wraca ze szpitala, poprzez złość na rodziców, smutek, rozżalenie. To opowieść o rodzicach, którzy bywają zdenerwowani, jednak potrafią w porę wyjść “do ogrodu”, a w ogrodzie dzieje się “jakaś magia”, ponieważ po powrocie wracają i pochylają się nad przeżywanymi przez chłopca emocjami. To opowieść o mamie, która świetnie wyczuwa i nazywa chłopięce emocje, która stara się przeprowadzić go przez ten trudny i nowy dla niego okres.
Książki napisane są prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem. Na każdej stronie wita nas piękna ilustracja i krótki tekst. Co jest bardzo ważne.
Na końcu każdej z ich znajduje się “podrozdział”: “Porozmawiajmy o uczuciach i potrzebach”. A w nich krótkie odwołania do sytuacji, w których chłopiec może przeżywać różne emocje, np:” Jesteś zmęczony i trochę zazdrosny o braciszka?”, ” Masz już tego dość? Chciałbyś wiedzieć, że możesz polegać na moim słowie?”. Dodatkowo w pierwszej części znajdziemy pytania o konkretne emocje, które chłopiec może odczuwać oraz potrzeby. Natomiast w drugiej części otrzymujemy “ściągę” z emocji oraz potrzeb, które mogą pojawić się w różnych sytuacjach.
Żałuję, że nie trafiły w moje ręce przed narodzeniem syna, byłaby to dla mnie nieoceniona pomoc w rozmowach ze starszą córką.
Jest to świetna propozycja dla rodziców, ale i dla osób pracujących z dziećmi. Tak naprawdę jest to gotowe zestawienie różnych sytuacji, emocji, potrzeb, które mogą się pojawić w życiu starszego z dzieci.
Wspaniale “pokazuje” emocje, które dziecko może odczuwać, potrzeby, które mogą się pojawić oraz rozwiązania, rozmowy, które warto z dzieckiem przeprowadzić.